Ako vysvetlila zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová, ide o rešpektovanie princípu tajnosti hlasovania.
Táto zásada neplatí, ak človek nie je schopný sám upraviť lístok. O označenie ním vybraného kandidáta môže požiadať inú osobu. \"Zásadne to nemôže byť člen okrskovej volebnej komisie, \" upozornila Škultétyová s tým, že to za neho môže spraviť ktorýkoľvek volič, ktorý sa vtedy nachádza vo volebnej miestnosti.
Zákon nehovorí o tom, aký dlhý čas môže hlasujúci stráviť za plentou. Škultétyová to zdôvodnila právom občanov na rozmyslenie si, komu odovzdajú svoj hlas. Ani v prípade, že by tam strávil dlhšiu dobu, členovia komisie ho nemajú právo požiadať o opustenie daného priestoru.
Voliči, ktorí pre svoje zdravotné problémy nedokážu sami prísť do volebnej miestnosti, požiadajú napríklad telefonicky aj v priebehu dňa volieb o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky. \"Najmenej dvaja členovia komisie zoberú hlasovací lístok, obálku, prídu na určenú adresu a umožnia mu hlasovanie. Aj tu musia vytvoriť také podmienky, aby bola zachovaná tajnosť hlasovania, \" ozrejmila.
Ešte predtým, ako dostane hlasovací lístok, sa musí oprávnený volič, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 18 rokov, preukázať občianskym preukazom. Pas je podľa Škultétyovej prípustný len pre občanov SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenska. Do cestovného dokladu sa mu potom uvedie číslo okrsku, v ktorom hlasoval, dátum a podpis predsedu a podpredsedu okrskovej komisie. Zákon pozná aj ďalšie alternatívy preukázania totožnosti. Jednou z nich je svedectvo dvoch osôb známych komisii, ktorí dosvedčia, že ide o človeka, za ktorého sa vydáva. Avšak musí sa nachádzať v zozname oprávnených voličov, pretože na základe ich svedectva ho tam komisia nemôže dopísať. Ďalšou možnosťou je to, že členovia komisie poznajú danú osobu a umožnia mu hlasovanie.
0